MUAMMER KADDAFİ VE BİR KARŞILAŞTIRMA

Yargılanırsa konuşmasından mı korktular nedir, hunharca öldürdüler.
İnsanlık dışı bir fiil.
Onu ilerde kahraman yapabilecek bir sonla gitti.
Şimdiden zaten bir akım başladı. Muammer Kaddafi şehit oldu diye.
İnancımıza göre, imanlı olarak ve ülkesini Haçlı istilasından korumak için savaştığına inanarak öldürülmüşse elbette şehittir.
Tam bu noktada ben bazı karşılaştırmalar yapmak istiyorum:
Evet o bir diktatördü.
Yerine gelenler demokrat olabilecekler mi?
O halkına karşı katliam yaptı mı? Ben duymadım. Diyelim ki yaptı. Dışarıya yansımadığına göre olsa olsa dışarıya intikal etmeyecek az sayıda insan öldürmüş demektir. Elbette bir kişiyi bile haksız yere öldürttüyse bunu hiç kimse meşru göremez.
Ama sadece onu devirebilmek için muhaliflerin öldürdüğü ve NATO bombardımanlarında ölenlerin sayısını geçen gün 30 bin olarak verdiler. Toplu mezarlar yeni yeni açılıyor. Daha ne kadar sürpriz katliam yapılmış zaman gösterecek. Bundan sonra ne kadar kan akacağı da meçhuldür.
Kaddafi ülkenin paralarını zimmetine geçirmiş, şu kadar milyar dolar servet edinmiş, öyle diyorlar. Doğru mu bilemiyoruz.
Ama onu devirmeye çalışanların, daha iktidara bile geçmeden ülke petrollerini yarı fiyatına Haçlılara söz verdiklerini duymayan kalmadı. Ne kadar süreyle Libya’nın zenginlik kaynakları yok fiyatına Haçlılara peşkeş çekilecek? Bunun parasal değeri ne kadara ulaşacak. Kaddafi’nin zimmetine geçirdiği ileri sürülen miktarlara oranı nedir? Bunu hesaplamak mümkün değildir.
Kaddafi ülkesinin altyapısını inşa etmiş bitirmişti. Dev yatırımlarla çölün topraklarını bile tarıma açmıştı.
NATO bu tesislerin çoğunu yerle bir etti. Yeni gelenler bunları yeniden inşa edebilecekler mi? Bu işten Haçlılara kaç yüz milyar dolar ödenecek?
Kaddafi ülkesini Haçlılara çiğnetmemişti. Deli idi, dolu idi ama mert bir kişiliği vardı. Paris’in ortasına, ya da Roma’ya Arap çadırı kuracak kadar, Haçlılara el öptürecek kadar geleneklerinde israrlı bir insandı.
Yerine gelecekler Libya’yı Haçlı kontrolüne şimdiden vermediler mi?
Kaddafi’yi hunharca katlettiler. Savunmasını bile dinlemeden.
Acaba savunma yapmaya kalksaydı kimlerin kirli çamaşırları ortaya çıkacaktı?
Onun bu şekilde linçe tabi tutularak katledilmesi İslam’ca değildir. İnsanca da değildir. Tam Haçlıların tarih boyunca işledikleri cinayetlere benzemektedir. Muammer Kaddafi hayranı değiliz ama, bu cinayet karşısında şu soruları da sormak zorundayız:
Kaddafi’yi neden devirdiler, neden sorgusuz sualsiz linç ettiler? Haçlıların Libya’da ne işleri vardı? Birleşmiş Milletler neden Libya’ya müdahale kararı aldı? Fransa’nın İngiltere’nin ABD’nin bu işte ne tür kirli hesapları vardı? Bizim onlar gibi sömürge hesaplarımızın olmadığını hepimiz biliyoruz. O halde;
NATO’nun Libya’da ne işi vardı yahu?
Bizim Libya’da ne işimiz vardı yahu?
Muammer Kaddafi’yi bu şekilde linçe tabi tutturarak NATO öldürttü deniliyor.
Eğer doğruysa tarih bunun hesabını bizden sormaz mı yahu?

Ekrem Şama
www.ekremsama.com