İLK MİLLİ HELİKOPTERİMİZ UÇTU

 
 
Bu haber ilaç gibi geldi.
Ekonomideki terslikler, hayvancılıkta olanlar, hastalık, salgın, Suriye olayları, döviz fiyatları, enflasyon haberlerinden tam bunalmışken bir ışıklı haber yüzümüzü güldürüverdi:
Yüzde yüzü yerli olarak üretilen ilk helikopterimiz olan T625 “Genel Maksat Helikopteri” ilk uçuşunu başarıyla yapmış.
Hay Allah sizden razı olsun.
Tebrik ediyoruz. Ellerinizi değil ayaklarınızı öpüyoruz. Alkışlıyoruz. 
Uzun zamandan beri takipteydik. Tam da söz verdikleri gibi 6 Eylül 2018 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdiler. 
TSK Güçlendirme Vakfı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Hava Kurumu gibi güzide kuruluşlarımızın oluşturduğu Türk Havacılık ve Uzay Sanayi bu mutlu olaya imzasını atmış. Ne mutlu. Demek ki, bizde de mühendisler var, ustalar var, teknik personel var, azimli yöneticiler var. Allah nazardan saklasın. 
Bir iki temenni ve eleştiri cümlesi kurmamıza müsaade var mıdır?
Yetkililerimiz tarafıntan “özgün” olduğu söyleniyor. Yani tasarımından tutun da her bir parçası tamamen kendi teknik personelimiz tarafından yapılmış. Bu işi başarmış olanları takdir edelim, taltif edelim. En önemlisi de iç ve dış düşmanlarımıza karşı çok iyi koruyalım. Bu cümleyi laf olsun diye yazmadık. Aklımıza çok acı olaylar geliyor. Hatırlayalım:
Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken, Burhanettin Volkan, Zafer Oluk, Hakan Öksüz, Erdem Uğur, Kerem Parıldar ve ismini saymadığımız diğer parlak beyinlerimiz, teknik adamlarımız… Her biri çok önemli icatlar üstünde çalışmakta iken ne oldu bu insanlarımıza? “İntihar ya da kaza süsü” verilerek şehit edilmediler mi? Geçtiğimiz yıla kadar devam eden bu cinayetler sona erdi mi? Onların şehit edilmesi ile ASELSAN ve diğer teknik kuruluşlarımızda meydana gelen boşluk sebebiyle namertten “Heron” veya “Pradetör” gibi lehimize değil aleyhimize çalışan cihazları almaya mecbur ve mahkum olmadık mı? Bu cinayetler ve basiretsiz yönetimler sebebiyle başka icatlar ve yazılımlar yapılamadığından uçak sanayiimiz, silah sanaayiimiz ve elektronik sanayiimiz sekteye uğramadı mı? Peki iktidardaki kardeşler, 10 yılı aşkın zamandır siz hala bu sır cinayetleri aydınlatıp, tekrar etmemesi için tedbirler alabildiniz mi? Mahkemeler ilgili davaları, delilleri bulup sonuçlandırabildi mi? İstihbaratımız bu konulara gereken önemi verebiliyor mu? Kederli ailelerini hiç olmazsa teselli edebildiniz mi?
İşte bu endişelerişmizden dolayı diyoruz ki, bu insanlarımızı gözümüz gibi koruyalım, takdir ve taltif edelim. Bu personelin kolay yetişmediğini hiç aklımızdan çıkarmayalım. İç ve dış sabotajlara karşı tedbirli ve tetikte olalım. Olalım ki, yeni icatlarımız devam edebilsin, çağı yakalayabilelim.
Affınıza sığınarak bir konuyu daha vurgulamak isteriz:
Ey iktidar mensupları!
T625 Genel Maksat Helikopteri’nin tamamen özgün ve tamamen yerli olduğunu siz ifade ettiniz, biz de elbette inanıyoruz. Yalnız sizin inandırıcılığınıza da pek güvenemiyoruz. Bundan önce tamamı yerli dediğiniz, yaptık dediğiniz bir çok teknik aracın, dediğiniz gibi olmadığını ve şu ana kadar da yapılmayanların olduğunu biliyoruz. Örnek olarak otomobiller gösterdiniz, yerli olarak yaptık diye, halen yapılmadığı anlaşılıyor. Altay tankı dediniz, Atak helikopteri dediniz, Fırtına Obüsleri dediniz, yerli dediniz, ürettik dediniz, bu imajlarla seçimler kazandınız. Lakin bunların bazısının motorunun olmadığını, bazısının ise kullanılmasına veya dışarı satılmasına arkasındaki ülkelerin izin vermediğini esefle gördük.
Ne olur T625 helikopteri konusunda da bizlere böyle bir hayal kırıklığı yaşatmayın. Yapın alkışlayalım, arkasında duralım. Söyleyin inanalım ve doğru olduğunu sahada da görelim. Bunlar ülkemizin ve devletimizin bekası için gerekli cihaz ve makinelerdir. Yalan veya yanıltıcı bilgiler ülke savunmamızı zaafa uğratmanın yanında, bizi hayal kırıklığına uğrattığı gibi sizin de inandırıcılığınızı ve güvenilirliğinizi yok etmektedir.
Yeni ve daha büyük projelerin hayata geçirilmesini temenni ederken, T625 için emeği geçen herkesi kutluyoruz.
 
KUVVET HAZIRLA
 
Allah buyurdu, atan duyurdu,
Emre karşı gelme bile bile;
Her bir silahını kendin üret,
Uçaktan tut basit kılıcı bile;
Hazırlıklı ol, caysın düşmanın,
Silahını dolu tut, kılıcını bile!
 
Ekrem Şama