DOST ACI SÖYLER

 
 
Tam yedi sene önce Sayın Cumhurbaşkanımız ameliyat olmuştu. Doktorların, kalan ömrü konusunda iki yıl gibi bir tahminleri gazetelere yansımıştı.  
Biz ise geçmiş olsun ve şifa dileklerimizden sonra o doktorlara cevaben bir yazı yazmıştık. 
İşte o yazımızdan bir iki paragrafı hatırlatalım istedik:
“Şahsen ben Sayın Başbakan’ın daha uzun yıllar yaşayacağını ve bazı olayları göreceğini tahmin etmekteyim. Birileri kısa ömrü kaldığını doktor raporlarına göre tahmin ederken, ben de uzun yaşayacağı konusunda tahminimi bir Hadisi Şerif’e dayandırıyorum. İşte o Hadisi Şerif:
‘İnsanları haksız yere kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.’ (Tirmizi 2507, Beyhaki, 2778)
Hayatını bu milletin problemlerine çare bulmakla geçiren, son nefesine kadar inandığı davada azimli, gayretli ve yol gösterici çalışmalarını sürdüren güzel insana ‘beli iki büklüm olmuş, hala koltuk hırsı içinde, beyni sulanmış, torunlarını sevecek yaşa gelmiş, hala elini eteğini çekip de kenara çıkmıyor’ türünden kınamalarda bulunduğunu duymayan yok gibidir. 65 yaş tavanını, ya da üç dönemlik milletvekilliği sınırlamasını millete ilan ede ede ve partisinin tüzüğüne koymak suretiyle, malum basının da şişirmesiyle baştan avantajlı gibi bir görünüm elde etmişti. Bunu izah ederken de ballandıra ballandıra hep o güzel insana ve etrafında bulunan hizmet ehli şahıslara göndermeler yaparak kınadığını hepimiz biliyoruz. Sonra herkes anladı ki, o kınanan insanın yaptıkları koltuk hırsından dolayı değil, ‘milletime nasıl faydalı olabilirim’ diye olan düşüncesinden dolayı imiş.”
Başka bir paragraf:
“Lideri yasaklı olduğu dönemlerde de aldığı görevleri, onun talimatları doğrultusunda yapmanın derdinde olan bir güzel insana ‘sen çantacı mısın, genel başkan mısın?’ türü hakarete varan kınamalarda bulunduğuna bizzat şahitlik ettiğimiz bir vakıadır. Sonra görüldü ki o insan da liderinden aldığı ışığı halkına ve İslam dünyasına yansıtmaya çalışan biridir.” 
Şöyle sürdürmüşüz yazımızı: 
“Ben de tahmin ediyorum ki, Sayın Başbakan kınadığı şeyler başına gelmedikçe vefat etmeyecektir. Uzun yaşayıp yaşlılık ve çantacılık problemleri ile karşı karşıya kalacaktır. Daha uzun ömürleri olduğunu tahmin etmekteyim.” 
Bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanımız bir seçim daha kazanmayı başarmak için, hiç de hoş olmayan, doğru da olmayan yollara başvurmakta bir beis görmüyor. 
Milli Görüş’ün tek partisi olan Saadet Partisi’nin başka partilerle, daha vahimi, terör örgütü ile işbirliği ve ittifak yaptığını söylüyor. Hem de israrla, inatla ve her mekanda. 
Saadet Partisi seçim yapılan bütün merkezlerde kendi adayları ile tek başına seçime giriyor. Bunu hem Genel Başkan Sayın Temel Karamollaoğlu defalarca her yerde ifade ediyor, hem de Yüksek Seçim Kurulu resmi açıklamaları ile teyit ediyor.
Sayın Cumhurbaşkanımız bunlara rağmen yine aynı-yalan ve iftira kelimeleri belki ağır kaçabilir-aslı olmayan ve yalanlanan ithamlarını tekrar ederek ve -cik eki ile küçümseyerek söylemlerini sürdürüyor. 
Bu durumda yedi sene önceki yazımızdaki tahminlerimize ilaveten şunları da yazmak durumundayız:
Sayın Cumhurbaşkanımızın ömrü uzuyor. 
Yüksek mevkiye seçilmiş, dokunulmazlığı olan birisi tarafından kendisine “sen şer cephesi ile ittifak içindesin” ya da “teröristlerle el ele, kol kolasın” yahut partisine “Ak Particik” denmedikçe vefat etmeyecektir.
Dost acı söyler. Ne pahasına olursa olsun, meşru ve gayrı meşru ayırımı yapmaksızın, her metodu kullanarak seçim kazanmak, insan ömrü içinde yegane gaye olmamalıdır. Ömrün hesabı Allah’a verilirken bunlar da gündeme gelip cevap isteneceği unutulmamalıdır.
Sayın Cumhurbaşkanımızla uzun yıllar beraberliğimiz ve dostluğumuz var. İşte buna dayanarak acı söyledik. 
Dost acı söyler ama doğru söyler.
 
MÜFTERİ
 
Bil ki, “Beraatı zimmet” asıldır,
İftira ile suç dayatamazsın!
Bil ki, hesabını vermek nasıldır?
Müfteriysen mezarda yatamazsın!
 
*****
EVREŞELİ KARDEŞLERİME
 
Saadet Partisi Belediye Başkan Adayınız Hamit Puhaloğlu sıradan bir insan değildir. Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Galiçya’da, Romanya’da, Kırım’da, Ukrayna’da ve daha bir çok yerde şehit dedelerimizin izini sürerek ve Türkiye’nin gündemine getirerek gayret ve çabalarını göstermiş vefalı bir insandır. Beldenizin ve insanlarınızın dertlerini de yine bıkmak usanmak bilmeyen azmi ile çözmek ve üst makamlara taşımak konusunda çok başarılı olacağı açıktır. Parti taassubunu bir tarafa bırakarak bu şansı iyi kullanmanızı diler, Milli Gazete olarak sevgi ve saygılar sunarız.
 
Ekrem Şama