OKUMA VAKTİ

 

“Evdekal Türkiyem” sloganını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Biz yaşlılar yaklaşık bir buçuk ay oldu, evdeyiz. Bizden sonra yenileri de geldi evde kalıyorlar.
Mevlam zorlukların içinde kolaylık, olumsuzlukların içinde mümkünler, şerlerin içinde hayırlar da yaratıyor. Gözlemledik ki, neredeyse hiç okuma alışkanlığı olmayan bir çok kardeşimiz bile, vakit doldurmak kabilinden başladıkları bir şeyler okuma meşgalesini “okuma alışkanlığına” dönüştürüyor. İşte bu çok olumlu ve faydalı bir gelişme. Bu arada görsel, işitsel ve internet medyasında kitap tanıtımları öne çıkma eğiliminde.
O halde biz de bu güne kadar yayımladığımız kitaplardan söz edelim. Edelim ki, bazı kardeşlerimizin yeni uyanmakta olan meraklarına hitap etmiş olalım. 
Şu Boğaz Harbi kitabımız, Çanakkale’de mehmetciğimizin yaptığı cihadı, Allah’ın yardımlarını merkeze alarak anlatan, iç ve dış kaynaklardan faydalanarak yaptığımız belgesel bir çalışma. Erbakan Hocamızın teşvik ve yönlendirmeleri ile 20 yıl önce yazılmıştı. 27 kere basılan ve klasikler listesine giren bu kitabımız en son MGV yayınlarından çıktı.
Hilelerle Çanakkale kitabımız da, Çanakkale savaşları sırasında karşıt cephelerde savaşan askerlerin birbirlerine karşı yapmış oldukları bir çok aldatmayı konu ediniyor. Aldatmalar, sadece karşıtlar arasında değil, aynı cephede bulanan değişik guruplar tarafından birbirlerine karşı da yapılmıştı. Bu kitabımız da 20’den fazla baskı yaparak klasikleşmiştir.
Başlar ve Kılıçlar: Peygamberimizin Mekke’nin fethine giderken, silah çekmeyen herkese öldürülmeme garantisi verirken, bundan istisna tuttuğu, görüldükleri yerde boyunlarının vurulmasını emir buyurduğu kişiler de vardı. Bu kitabımız, işte o “kanı heder edilenlerin” ilginç hayat hikayelerinin anlatıldığı, ibretlerle dolu bir çalışma. Defalarca basıldı.
Osmanlı Düşünü Yordu kitabımız da enteresan bir konuyu işliyor. Bir çok Osmanlı padişahı çeşitli salih rüyalar gördüler. Bunlar zaman içinde aynen gerçekleşti. Bu kitapta bu rüyalar öne çıkarılarak, adeta bir Osmanlı tarihi işlenmiştir. Bilhassa Sultan Vahidettin Han ve Mustafa Kemal Paşa arasındaki ilişkileri merak edenler için tavsiye edilir. Bir çok baskı yapmış olan bir kitap.
İnsanlar ve Mallar: Tarih boyunca mala ve paraya düşkün olan bazı meşhurların ilginç biyografilerini konu edinmiş bir kitap. Çevrenize baktığınızda bu örneklerin hala var olduğunu göreceksiniz. Bu kitabın uyku kaçırdığı ifade ediliyor.
Allah Dostu Erbakan: Merhum Hocamızın ahlaki ve manevi özelliklerini ve hatıralarını konu edinen bir çalışma. Onunla beraber yaşayıp mücadele etmiş olan yüzlerce insanın hatıralarının toplandığı bu kitap, 4.baskıya ulaştı. Son baskısı genişletilerek ve iki cilde çıkarılarak Yenidevir Kitap’tan yapıldı. 
İşte Bu Bayrak şiir kitabımız, aynı isimdeki, mehter marşı olarak bestelenmiş ve özel ilgiye mazhar olmuş bulunan şiirimizin ismi ile çıktı. Erbakan Hocamız hakkında sağlığında ve vefatından sonra yazılmış çeşitli şiirlerin yanında, cinaslı çalışmaları da içine almaktadır.
İnsanlar Gördü, Zalimler Kördü: Asrı Saadet’te Efendimize ve Müslümanlara çok çeşitli eza ve cefa yapıp da iman nasip olmadan ölüp giden kör zalimleri konu edinen bir çalışma. Onların günümüzdeki şahıs ve devlet olarak uzantılarına atıf yapılmakta, haklarında nazil olan yüzlerce Ayeti Kerime ile tanıtılmaktadır. Yenidevir Kitap’tan çıkmıştır.
“Evdekal”ıyoruz ama internet ve telefon yolu ile, dünyadan kopmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. Memnuniyetle gördük ki, bir çok kardeşlerimiz okuma alışkanlığı kazanmaya başladılar. Yukarıdaki kitaplarımız veya bunların nasıl temin edileceği hakkında bilgi edinmek isteyen kardeşlerimiz sosyal medyadaki özel hatlarımızdan veya This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bize ulaşabilirler.
Bir çok kardeşimiz vefat etti. Allah rahmet eylesin. İnsanlığın başına çökmüş bulunan bu bulaşıcı hastalık ve diğer musibetlerin bir an önce son bulmasını, kardeşlerimizin sağlıklarının tehlikeye girmeden ve okuma alışkanlığı kazanarak bu badireden beraberce çıkmalarını Allahımızdan diliyor ve niyaz ediyoruz.
Ramazan ayınızı tebrik ederiz.
 
 
OKUMA YAZMA
 
Öğrenmenin geçerli demi,
Bilin ki, okuma yazmadır.
Okumadan öğrenmek mi?
Bilin ki, o kuma yazmadır.
 

Ekrem Şama