TEK GÖZLÜ ADALET

 

Olaylara bakarken bir gözünü kapatan adaleti kasdediyoruz.
Tartarken tek gözlü terazi kullanan adaleti kasdediyoruz.
Örneği çok da, biz son sosyal medyadaki rezil paylaşımı konuşalım. Hani Sayın Cumhurbaşkanı’nın damadı, kızı ve torunu hakkındaki utanç veren paylaşımı ve karşılığında koyulan haklı tepkileri ve alınan tedbirleri.
Bu aşağılık paylaşımları doğru ve haklı bulan bir Allah kulu bulunabilir mi? Nitekim paylaşım yapanlar derhal tespit edilip içeri tıkıldılar. Adalet şimdi onlara gerekli cezayı verecektir, bundan kimsenin şüphesi de yoktur.
Mukaddes değerlerimize, namus, haysiyet, şeref, özel hayat ve diğer kişisel haklara her türlü tecavüzü yapan veya bu tecavüzleri hoşgören kafa yapılarına lanet olsun! 
Ama lanetlemekle beraber, bizim ilave diyeceklerimiz de var.
Bu tür tecavüzleri kim yaparsa yapsın ve kime yapılırsa yapılsın, adalet hemen harekete geçip gereğini yapmalıdır. Maalesef böyle olmuyor. Bugün adaletin bir gözü yok, terazisinin de bir kefesi yok. Bir iki örnek verelim mi?
Para ile tutulduğu ve kendilerine aktrol denilip bilmem hangi rengi şifre olarak kullanılıp, bir merkezden takip edildiği ifade edilen bu binlerce hakaretci güruhun, çiğnemediği haysiyet, yapmadığı hakaret, söverken kullanmadığı galiz tabir kalmadı. Yıllardır bunları adalet göremedi, görmedi. Çünkü o tarafa bakması gereken gözü korsan bağı ile kapatılıp yok edilmişti. Şikayet edilenler de adalet terazisinin kapatılan gözüne rastgelerek, ya salıverilmiş ya da ufak tefek fiskelerle yakalarını kurtarıvermişlerdi. Sosyal medyayı kullanan bir kişiyiz, bunların lincine az maruz kalmadık. Bizi bırakın, çünkü biz sabretmeye alıştık. Ama toplumun önüne geçmiş liderlere veya kanaat önderlerine yapılan hakaret ve tecavüzlere bile kör gözü ile ve eksik kefesi ile baktı adalet.
Tahsilini İngiltere’de yapmasını bahane eden bu tecavüzcü güruh Sayın Karamollaoğlu’na neler demediler? Nasıl hakaretler etmediler? 
Hanımı İngiliz kökenlidir diyerek, nasıl alçakça saldırıp namus ve şeref cellatlığı yaptıkları asla unutulamaz. Fotomontajlar yaparak nasıl kişilik haklarına tecavüz ettiler? Bugün hemen, derhal harekete geçen adalet mekanizması, neden körleri oynadı, yapılan şikayetleri ufak tefek göstermelik karşılıklarla geçiştirdi? Terazisi neden tartmadı? Yukarıdan yetkililer bu olaya sessiz kalmak değil, tam aksine mütecaviz rezilleri cesaretlendirecek tavırları neden takındılar?
Bir şehit cenazesine katılan Sayın Kılıçtaroğlu’na yapılan linç girişimi konusunda adalet neden harekete geçip gereğini yapmadı? Bizzat diğer liderlerin ve ilgili bakanın tecavüzcüleri adeta övmesinin bir izahı var mıydı? “Efendim o da askerimizi şehit edenlerin safında idi, bu tepki normaldir” şeklinde sözler söylemek doğru muydu? Madem terör örgütü ile ilişkilidir sözü söyleniyorsa, bu ilişki esnasında adalet neden harekete geçmemişti? Velev ki varsa bile, evvelki suçlar sonraki tecavüzlerin gerekçesi nasıl sayıldı? Hukukta böyle bir madde var da biz mi bilmiyoruz?
Bakan Soylu’nun Sayın Karamollaoğlu’na söylediği şu cümlesine bakar mısınız?
“PKK'lı iki tane milletvekilini TBMM'ye sokacağım diye PKK'ya Milli Görüşü satmaya çalışan sen değil misin ahlaksız? Erbakan niçin Milli Görüş verdi ismini? Milli olduğu için, bu ülkenin milli değerlerine sahip çıktığı için verdi. Şimdi siz PKK ile pazarlık yapıyorsunuz, PKK ile sözleşme imzalıyorsunuz”
Madem PKK ile pazarlık yaptığı ve sözleşme bile imzaladığı belirlendi de adalet o gün harekete geçip Karamollaoğlu’nun yakasına neden yapışmadı? Böyle bir pazarlık ve imzalanan sözleşme yok idiyse Adalet terazisi neden bu iftiraları tartmadı? Bakanın bu iftiralarını sermaye kabul eden trollerin hakaretlerini düşünebiliyor musunuz? Adaletin gözü kör müydü de harekete geçmedi?
Haşa, Allah’a küfredenler, Kur’an ile alay edeler acaba adaletin bantlı gözü tarafına mı denk geldi de, harekete geçmedi?
Bu Mukaddes değerlerimiz ve hakaret ve aşağılamaya maruz kalanların şeref ve haysiyetleri, hemen gereği yapılmak üzere harekete geçilen Sayın Cumhurbaşkanı’nın damadının, kızının ve torununun şeref ve haysiyetlerinden daha mı değersizdi?
Başka örnekleri sıralamamızın gereği var mı?
Ey adalet, ey adaleti harekete geçiren merciler!
Bu sözünü ettiğimiz ve edemediğimiz daha binlerce tecavüzün üzerinden zaman aşmadı. Hepsi bütün çirkinlikleri ile masaların sümen altında mevcut. Ey adalet, göz bağını çıkarıp gözünü aç, terazinin kefesini yerine tak ve harekete geç. Çiğnenen onurların, biçilen haysiyetlerin hesabını sormaya başla. Tıpkı Sayın Bakan Albayrak, tıpkı Muhtereme eşleri ve sevgili bebeklerinin onuruna, haysiyetine yapılmış olan tecavüzlerin hesabını sormak için harekete geçtiğin gibi!
Hiç olmazsa bundan böyle, birilerinin ağzına veya dudak hareketlerine bakmadan sağlıklı işleyen, iki gözü ve terazisinin iki kefesi ile hareket eden bir adalet mekanizmamız olsun.
 
TEK GÖZLÜ ADALETİN KURALI
 
Benimki mi yapmış, veririm bal tasını;
Seninki mi yapmış, vururum baltasını!..
 

Ekrem Şama