CANLI KALKANLAR OLAYI

CANLI KALKANLAR OLAYI

Düşman savaş gemileri bütün yapılan bu kara savaşları boyunca, yakıcı ateşleriyle kendi askerlerini desteklemişti. Bunun için, gündüz aydınlıkta, gece ise projektörler yardımı ile durmadan mevzilerimizi toplarıyla döverek hallaç pamuğu gibi atıyor, genç fidanlarımızı canlı canlı toprak altına gömüyordu. Daha önce de izah edildiği gibi topları, hem geniş çaplı, hem de uzun menzilli idi. Söz gelimi 15-20 kilometre mesafeden nokta atışları yapabiliyorlardı.
Bir taraftan mevzilerimizi döverken, diğer taraftan atış menzili içinde kalan kasaba ve köyleri de top atışına tutarak, yakıp yıkıyorlardı. Binlerce masum sivil de, çoluk, çocuk veya yaşlı, bu bombardımanlar sebebiyle can veriyor, evleri yanıyor, çok büyük zararlara uğruyorlardı. Örneğin Kilitbahir kasabası yerle bir edilmişti.  Ayrıca boğazda seyreden sivil nakil vasıtaları da, aşırma top atışlarıyla batırılıyordu. Böylece savaş kuralları, sadece cephedeki düşman askerleri tarafından değil, bizzat amirallerin ve generallerin yönettiği savaş gemileri tarafından da çiğnenerek, sivil insan katliamı ve sivil hedeflerin tahribatı da fütursuzca devam ettiriliyordu.
Bu duruma isyan eden Enver Paşa, Osmanlı Devleti ile, diplomatik ilişkileri kesik olan İngiltere’ye, Amerika büyükel-çisi vasıtasıyla sert bir nota göndererek, bu tür kuralların ihlal edilmesine bir son verilmesini, aksi halde canlı kalkanlar kullanılacağını bildirdi. Düşmanda cevap hazırdı:”Bu köylerde askeri amaçlı yığınaklar vardır, onun için bombalıyoruz, bombalamaya da devam edeceğiz!”
Enver Paşa mukabil cevabında, İstanbul’da yaşayan 3000 İngiliz ve Fransız’ın, gemilere bindirilerek, bombalanan bu köylere yerleştirilerek canlı kalkan olarak kullanılacağını açıkladı. Telaşlanan İngilizler, dolaylı görüşmelerle teminat üstüne teminat vererek, böyle bir olayı önlemeye çalıştılar. Pazarlıklar neticesinde 50 adet İngiliz ve Fransız’ın bu köylere gönderilmesi taraflarca kabul edildi. Yola çıkarılan bu 50 kişi ile ilgili pazarlıklar devam ettirildi, daha sonra da bunlar yoldan geri çevrilerek, canlı kalkan kullanımından vazgeçildi. Artık bir daha, sivil hedeflerin bombalanmayacağına dair söz alınmıştı.

TOP