SUVLA KÖRFEZİNE ÇIKIYORLAR

SUVLA KÖRFEZİNE ÇIKIYORLAR

6 Ağustos çıkarmasının ana hedefi Suvla körfezidir. Gizlice gece çıkılacak, süratle ve hiç vakit kaybedilmeden etraftaki tepeler işgal edilecek, gündüz de, çok az olan Türk müfrezeleri ezilerek, Anafartalar üzerinden sağa dönülerek, Sarıbayır sırtlarında Anzaklarla buluşulup, hedeflere ulaşılacaktır. Bu konuyu iki general, Hamilton ve Stopford defalarca, enine boyuna görüşmüşler, gizlilik ve süratli hareket etme gibi planın iki can damarı üzerinde mutabık kalmışlardır. Hamilton bu arada ısrarla, karaya çıkar çıkmaz, derhal hiç vakit kaybetmeden etraftaki tepelerin ele geçirilmesinin, sabahleyin de ilerdeki yüksek tepelere hakim olmanın önemini belirtmiş, ayrıca kendisine bütün gelişmelerin, sıcağı sıcağına haber verilmesi için de, kesin emirler vermişti. Karaya çıkıldıktan itibaren neler yapılması gerektiğini yazılı emir haline de getirip birliklere ulaştırılmasını sağlamıştı.
Gerçekten dikkatlice hazırlanmış bulunan bu plan gereği, 6 Ağustos akşamı, gece karanlığında, gemilere ve dubalara bindirilmi yaklaşık 20.000 İngiliz askeri, dubaların kayalıklara oturması gibi bazı geciktirici olaylara rağmen, Anzak’la Suvla arasındaki müsait sahillerden karaya çıkmayı başarmışlardır. 7 Ağustos sabah şafağı ile birlikte vukuatsız olarak çıktıklarına dair, açıkta gemide bekleyen General Stopford’a ilk rapor gelir. Sadece tepelerden atılan tek bir Türk mermisi ile bir denizci askeri ölmüştür; o kadar…
İsterse, bunu her şekilde yapmaya kadirdir. En mükemmel şekilde hazırlanmış, en dirayetli kişiler tarafından uygulamaya konulmuş ve titiz bir şekilde denetlenen bir plan olsa bile… Allah’ın askerlerinin cepheye yetişip, düşmanın zaferini önlemeleri için, 36 saate ihtiyaç vardır. Bu 36 saati, ya Türkler bir şekilde kazanarak, derhal düşmanı karşılamaya gelmeli, ve-ya düşman, 36 saat kaybederek, cihad eden erlerin oraya yetişmesine zaman tanımalıdır. Aşağıdaki olayları dikkatlice takip eden okuyucu, bunun Allah’ın yardımı ile nasıl sağlanmış olduğunu ibretle görecektir.