BOMBOŞ TEPELERE NEDEN İLERLEYEMEDİLER

BOMBOŞ TEPELERE NEDEN İLERLEYEMEDİLER

Gelelim 8 Ağustos günü olanlara:
Sabahleyin General Hammersley, sahildeki generallerle bir toplantı yapar. Onlara ilerlemek gerektiğini, karşıdaki tepe-lerin ne kadar önemli olduğunu, Türk takviyelerinin gelmesinden önce buraları tutmanın, ne kadar gerekli olduğunu anlatma-ya çalışır. Ancak, diğer generaller aynı fikirde değildir. Onlara göre asker çok yorgundur. Mutlaka istirahat ettirilmesi gerekmektedir. Henüz sahile harekatı destekleyecek toplar çıkarılamamıştır. Dolayısıyla topçu desteği olmaksızın ilerlemenin çok riskli olduğu ileri sürülür. Ve ileri harekat başlatılamaz. Halbuki, düşman uçakları yaptıkları keşiflerin sonucunu karargaha bil-dirmişlerdir:
Türk takviye birlikleri ortalıkta henüz yoktur. Tepeleri sa-vunacak Wilmer’in askerleri ise, çok uzakta bulunmaktadır. Bu duruma göre ilerleyecek olan İngiliz birliklerinin önünde hiçbir engel yoktur. Tepeler bomboş ve savunmasızdır.
Sabah  saat 07.00’de gemisinde istirahat eden Kolordu Komutanı Stopford’dan, sahilde bulunan generallerine gelen e-mirde, mevzilerini güçlendirmeleri istenir. Kendileri şu ana ka-dar gösterdikleri başarılardan dolayı tebrik edilir.
Gökçeada’da bulunan General Hamilton şaşkın durumundadır. Olan biteni hala anlayamamıştır. Nihayet saat 10.00’a doğru Stopford’dan bir mesaj alır. Mesaja göre; Stopford durumdan çok memnun olduğunu belirtmektedir. Çünkü çıkarma harekatı, çok çetin ve inatçı bir direnişe rağmen tam bir başarı ile bitirilmiştir. Generallerini kutlamak gerekir. Şu andan itibaren de, mevzileri sağlamlaştırmak için çalışılmaktadır.
Hamilton’da şaşkınlık şok durumuna dönüşür. Aldığı ra-porlara göre tepeler tamamen savunmasızdır. Türk takviyeleri ise henüz ortada gözükmemektedir. Derhal ileri yürümesi ve şu ana kadar tepeleri çoktan ele geçirmiş olması gereken 25.000’i aşkın askeri ise, hala ileri adım atmamıştır. Bütün bu olum-suzlukların üstüne tuz biber eker gibi Stopford’da durumdan memnun olduğunu ifade edebilmektedir. Takvim 8 Ağustos’u, saatler de sabahın güneş doğması vaktini gösterir. Hamilton olaylara müdahale ederek, hiç olmazsa kalan 7-8 saatlik zamanı  değerlendirmek ister. Derhal kurmay heyetinden, Albay Aspi-nall’i çağırarak, cepheye hareket etmesini, kendisine hemen bir rapor vermesini ve birliklerin derhal ileri harekete geçmeleri için ge-reğinin yapılmasını emreder.